Wspólne zakupy, sample, wymiany – czyli efektywnie …

IMG_4370 (1280x853)

Whisky po degustacji zostaje? Tak jak po spróbowaniu w zaciszu domowym. I co dalej?

 

Whisky jest droga, to prawda. Niemniej, jej degustowanie nie musi być aż takie drogie jak jej picie. Paradoks?  I tak i nie. Gdy kupujemy whisky do picia to zazwyczaj kupujemy całą butelkę. Taki zakup nie stanowi problemu w przypadku tzw. podstawowych wersji oficjalnych edycji dostępnych po 100 – 200 zł, natomiast zakup droższych butelek (od 100 euro wzwyż) grozi nadszarpnięciem portfela. Skala wydatku sprawia, że warto te same środki przeznaczyć nie na jedną butlkę, a na zakup mniejszych ilości 7, 14, a nawet 28 różnych whisky. Takie zakupy pozwalają już na degustowanie, lub choćby poznawanie różnych rodzajów, smaków, zapachów whisky i wyszukiwanie tych, które najbardziej nam przypadną do gustu – w zależności od zaawansowania degustującego. Spróbowanie 28 różnych whisky w małych ilościach pozwala nam wybrać tę, która najbardziej przypadnie nam odpowiada, a w konsekwencji na świadomy zakup pełnej butelki sprawdzonej whisky.

Jest co najmniej kilka sposobów degustowania whisky w taki sposób, aby lepiej kontrolować wydawane na nią pieniądze  –  sposobów, które i my stosujemy i które chcemy przybliżyć czytelnikom.

Wymiany.

Kupiliśmy pełną butelkę np. Highland Park. Spróbowaliśmy kilka razy i …  całkiem niezła, ale już ją znamy. Co zrobić z pozostałą po kilku podejściach zawartością butelki? Wypić ją całą ? Można i tak, co zresztą zdarzało się nawet z 33-letnim Glendronachem. Jednak często dochodzimy do wniosku, że whisky jest zbyt droga, zbyt unikalna, zbyt dobra, lub zbyt słaba, by ją wypić do końca. Co innego możemy zatem zrobić z pozostałą whisky?

Wymiana whisky o podobnej wartości w ilości 50-100 ml wydaje się być kwestią naturalną i jest częstą praktyką zarówno w Polsce, jak i w innych krajach. Warto przy tym pamiętać, iż whisky w otwartej butelce, bez żadnej szkody dla jakości trunku można trzymać nawet kilka miesięcy, a czasami i znacznie dłużej, co zależy w dużej mierze od proporcji pomiędzy ilością pozostałego trunku, a wypełniającego resztę butelki powietrza.

Rekomendujemy degustowanie i wymienianie się whisky z innymi, umożliwiając innym ich poznanie zamiast samodzielnego spożywania całej butelki, zwłaszcza, że najciekawsze wypusty stanowią zazwyczaj limitowane wersje lub edycje z jednej beczki, co znacząco ogranicza ich dostępność.

Wspólne zakupy.

Drugi pomysł na efektywność kosztową degustowania whisky to wspólne kupowanie wybranych pozycji przez grupę kilku osób. Przed dokonaniem takiego zakupu trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, czy wystarczy nam 100 lub 50 ml. Nam wystarcza – degustując whisky, zazwyczaj polewamy sobie tzw. dramy, czyli porcję 20 ml trunku.  Zarówno 100 jak i 50 ml wystarcza więc na kilkukrotne spróbowanie tej samej whisky i dokładne jej poznanie, dlatego naprawdę warto wspólnie wybrać butelkę lub kilka butelek i podzielić między je siebie, ograniczając wydatki, zwiększając jednocześnie zdobyte doświadczenie.

Wspólne zakupy pozwalają też na negocjowanie rabatów w wielu sklepach. Podczas zamawiania kilku, czy nawet kilkunastu butelek dla wielu osób możliwe jest wynegocjowanie 10-20% rabatu, na czym korzystają wszyscy.

IMG_4197 (1280x853)

Buteleczki na whisky z degustacji – trafią do osób, które wspólnie składały się na zakup poszczególnych pozycji.

Wspólne degustacje.

Jak wspólne zakupy  oraz wymiany, to i wspólne degustacje. Kupiliśmy wspólnie whisky, podzieliliśmy między siebie i … mnie smakuje, ja oceniam tak i tak, a co Ty o niej myślisz? Czujesz torf i czekoladę? To ciekawe, ja znajduję  sernik i truskawki… 😉

Zazwyczaj jak już kupujemy wspólnie butelkę whisky i dzielimy na sample to jesteśmy ciekawi również opinii pozostałych osób. Najlepiej podzielić się nimi na żywo, wspólnie próbując i oceniając wspólne nabytki.

Sample i wymiany sampli.

Sample to próbki whisky w niewielkich ilościach od 20 do 100 ml.

Wiele sklepów, jak choćby whiskybase  (https://shop.whiskybase.com/articlelist/5/samples?lang=en), czy mastermalt (https://www.masterofmalt.com/samples/)  posiada na bieżąco w swojej ofercie od kilkudziesięciu do kilkuset sampli o wielkości 20-30 ml.

Zazwyczaj sklepy te proponują sample jako wstęp do sprzedaży pełnej butelki whisky. Niektóre sklepy specjalizują się zaś w sprzedaży sampli często unikalnej whisky. Takim sklepem jest https://www.whiskysample.nl/nl/.

Wprawdzie nie znam statystyk ilościowych sprzedaży sampli, ale mogę powiedzieć, że my kupujemy kilka razy więcej sampli niż pełnych butelek.

W Polsce sklepom nie wolno niestety sprzedawać sampli whisky, natomiast najlepszą formą dostępu do próbek jest dość dobrze rozwinięta na różnych forach wymiana sampli whisky.

W Europie istnieją także stowarzyszenia, które rozsyłają swoim członkom sample whisky. Najbardziej znanym, obecnym również w Poslce jest Single Malt Whisky Society https://www.smws.pl/. Stowarzyszenia, w zamian za opłatę członkowską, rozsyłają swoim członkom sample whisky oraz umożliwiają zakupy po preferencyjnych cenach.

110 (1024x422)

Jedna z naszych domowych degustacji. jak widać większość to sample zakupione za granicą lub pozyskane w drodze wymiany z innymi miłośnikami.

Degustacje.

Degustacje to przede wszystkim możliwość spróbowania wielu whisky w małych ilościach i w atrakcyjnej cenie. Płacimy w zasadzie za dramy whisky plus niewielką kwotę na wydatki związane z organizacją spotkania. Nie kupujemy pełnych butelek i nie mamy problemu z tym, co nam zostaje, i co szczególnie istotne, degustacje to zazwyczaj przeglądy whisky z jakąś konkretną intencją, jak przegląd whisky z regionu, kraju, czy pod kątem rodzaju beczek.

Degustacje to również możliwość spróbowania whisky w dość okazyjnych cenach. Za przykład niech posłuży ostatnia degustacja przez nas organizowana. Pierwszą butelkę na tę degustację kupiliśmy już w czerwcu 2013 roku, kolejne w lipcu i w kolejnych miesiącach. Cena najdroższej z butelek zdążyła w okresie od zakupu do degustacji wzrosnąć o 200 euro! Koszt udziału w degustacjach zazwyczaj nie odzwierciedla tego typu wzrostów.

welcome_text

Zapraszamy do wspólnego degustowania.

 

Podsumowując, zapraszam do przygody z whisky – do degustowania zamiast picia. Do poznawania whisky różnego typu, z różnych destylarni, regionów i krajów.  Zachęcam do wymian, wspólnych zakupów, a także do rozważnego kupowania pełnych butelek. Nie obawiajcie się również uczestnictwa w degustacjach, które stanowią bardzo atrakcyjną formę poznawania nowych smaków, dając szanse na wymianę poglądów i wrażeń już w czasie spożywania poszczególnych whisky.

P.S. Zainteresowanych wspólnymi zakupami i wymianami i etc. prosimy o kontakt. W miarę pojawiających się możliwości będziemy informować o różnych okazjach na bieżąco.

daniel

 

komentarze zamknięte