Deanston

deanston_distillery

1. Pierwsza destylarnia jaką odwiedziłem, pierwsze alembiki, które widziałem. Sentyment tym większy, że budynek pierwotnie został zbudowany jako przędzalnia (XVIII wiek). Dla człowieka z miasta Łodzi ten fakt ma spore znaczenie:) Same budynki przetrwały do dnia dzisiejszego a w 1965 roku jej przeznaczenie zupełnie się zmieniło. Był to czas kolejnego rozkwitu przemysłu produkcji whisky. Od tego momentu produkuje się tam whisky słodową. Sam zakład należy do regionu Highland i leży stosunkowo niedaleko Edynburga i stosunkowo łatwo można ją odwiedzić przy okazji podróży do stolicy Szkocji. Na pewno jednym z powodów umiejscowienia zakładu była rzeka Teith, która dostarcza wodę do produkcji whisky. Jest to od wieków jeden z ważniejszych czynników przy decyzji o tworzeniu gorzelni. Nic dziwnego skoro whisky tworzona jest tylko z 3 składników – pozostałe to jęczmień i drożdże. Można było zobaczyć w filmie „Whisky dla aniołów” Ale co ciekawe pokazane w filmie było tylko wnętrze bo z zewnątrz to już była zupełnie inna destylarnia, bardziej typowa dla szkockich przybytków tego typu. Produkuję whisky z nietorfowanego słodu jęczmiennego ale jako, że sama woda zawiera akcenty torfowe. Deanston początkowo produkowała trunek do whisky typu blended (Scottish Leader czy Black Bottle) ale wraz z kolejnym rozkwitem whisky słodowej akcent coraz bardziej jest przesuwany w kierunku single malt. Aktualnie wersje oficjalne to:
  • Deanston Virgin Oak
  • Deanston 12 Year old
  • Deanston Spanish Oak (Lepanto Spanish brandy casks)
  • Deanston Toasted Oak
deanston wnętrze

deanston

Zakład posiada jedną z największych w Szkocji żeliwną kadź zacierną (11 ton), 8 kadzi fermentacyjnych ze stali a także 4 alembiki.
Posiada oczywiście centrum dla zwiedzających odnowione w połowie 2012 roku. Prezentuje się na tyle dobrze (potwierdzam), że w została zaprezntowana w filmie Kena Loacha. Inna rzecz, że wystąpiło tylko wnętrze destylarni, czy centrum dla zwiedzających bo z zewnątrz to była już zupełnie inny zakład. Bardziej typowy dla tego typu architektury – jaki? A to już w kolejnych odcinkach. Centrum dla zwiedzających otwarte jest 7 dni w tygodni w godzinach 10 do 17. Dostępne sa różne opcje zwiedzania od podstawowej za 8 funtów po samą degustację (18 F) czy Deanston Heritage Tour gdzie zwiedzanie obejmuje tez spacer nad rzekę Teith i więcej dramów do wypicia (30F)
Oficjalna strona:
https://www.deanstonmalt.com/index.html
mccoy

komentarze zamknięte