Macallan Private Eye

Macallan Private Eye – brytyjska historia.

Macallan Private Eye 7

Macallan Private Eye – piękna etykieta.

Macallan Private Eye to whisky wydana w 1996 roku z okazji 35-lecia magazynu Private Eye, oficjalnie założonego w 1961 roku. Z tego roku pochodzi też jedna z beczek o numerze 1580 wykorzystanych do stworzenie tej wyjątkowej whisky. Wyjątkowo piękną etykietę  do tej whisky zaprojektował Ralph Steadman, brytyjski rysownik współpracujący z magazynem.

Aby zrozumieć dlaczego ta whisky jest wyjątkowa, należy zrozumieć kochających Monty Pythona Brytyjczyków, którzy przecież lubują się w satyrze, a Privet Eye to satyryczny, bardzo poczytny magazyn w Wielkiej Brytanii.

Magazyn Private Eye.

Private eye joke

Okładka Private Eye – polityczna satyra. Źródło www.private-eye.com

Private Eye 35

Okładka Private Eye z okazji 35 rocznicy powstania magazynu. Źródło www.private-eye.com

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Private Eye – brytyjski opiniotwórczy dwutygodnik satyryczny, poświęcony aktualnym wydarzeniom na świecie i w Wielkiej Brytanii, wytykający postaciom publicznym ich niekompetencję, brak efektywności, korupcję i egoizm.

Historia magazynu datuje się od połowy lat 50. XX wieku, kiedy uczniowie Shrewsbury School (założonej w XVI wieku szkoły w Shrewsbury w zachodniej Anglii), Richard Ingrams i Paul Foot wraz z kolegami zaczęli wydawać swoją szkolną gazetkę. Później, kiedy trafili na Uniwersytet Oksfordzki dołączyli do nich inni studenci, z którymi wspólnie redagowali swoje pismo. W tym okresie utrwalił się tytuł czasopisma, a dzięki wsparciu finansowemu właściciela klubu studenckiego studencka gazeta zyskała podstawę do przejścia na profesjonalizm, co nastąpiło w 1961 r. Magazyn wydawany jest do dziś. Więcej informacji na stronie https://www.private-eye.co.uk/  (Źródła: wikipedia i strona główna magazynu).

A oto wypowiedź redaktora naczelnego magazynu Private Eye, Tony Rushton,  zdradzająca kulisy powstania słynnej whisky:

Macallan had been a regular advertiser in Private Eye for some years. In the mid 90s we had persuaded the National Portrait Gallery to put on an exhibition [actually in 1996] to celebrate 35 years of the magazine (1961-1996 onwards…) and we turned to Macallan for sponsorship. They wisely decided to be the sole funder and as a quid per quo I agreed to liaise with Ralph Steadman to produce the label for a limited edition of 5000 bottles (each bottle numbered).

The label reads: „This whisky, commemorating the 35th anniversary of Private Eye, has been selected by whisky maker F.A.Newlands at the Macallan Distillery and includes cask no:-1580 Bonded: – 1961 40% vol 70cl Restricted to 5000 bottles”

Ralph had to add, in red, the words „Could be” to the '196 years old at least’, just to make it clear.

The dancing figure is a variation on the crusader („nitty”) that features on the cover of every issue; his kilt I think is an authentic Macallan tartan.

Tony Rushton

Private Eye, 1962-2012

Tłumaczenie:

Macallan był regularnym reklamodawcom Private Eye od kilku lat. W połowie lat 90-tych przekonaliśmy National Portrait Gallery, aby zamieścić wystawę [w rzeczywistości w 1996 roku) dla uczczenia 35-cio lecia czasopisma czasopisma (1961/96 roku …) Zwróciliśmy się do Macallan za z prośbą o sponsoring. Oni mądrze postanowił być jedynym fundatorem i jako a quid per quo  zgodziłem się współpracować z Ralph Steadman do stworzenia etykiet na limitowanej edycji 5000 butelek (każda butelka została ponumerowana).

Etykieta mówi: „Ta whisky, upamiętniająca 35-tą rocznicę Private Eye, została wybrany przez F. A. Newlands twórcę whisky w Macallan Distillery i obejmuje beczkę nr 1580 napełnioną w 1961roku. Whisky ma 40% i objętość 0,7 litra. Edycja limitowana w ilości 5000 butelek. Ralph miał dodać, w kolorze czerwonym, słowa „może być” do ” co najmniej w wieku 196 lat”. Tańcząca postać jest wariacją krzyżowca („nitty) , który pojawia się na okładce każdego wydania magazynu. Myślę, że jego kilt jest autentycznym Macallan tartan.

Etykieta.

Private Eye zyskuje również na wyjątkowości ze względu na etykietę zaprojektowaną przez Ralpha Steadmana. Jego wszelkie prace są cenione przez kolekcjonerów i poszukiwane na całym świecie, w tym również ta etykieta znajdująca się na butelce whisky. Być może są tacy, którzy tę etykietę cenią bardziej niż samą whisky. Mając w ręce tę butelkę i przyglądając się z bliska etykiecie,  mogę powiedzieć, ze ich w pełni rozumiem..

ralph_steadman_self_portrait

Ralph Steadman – autoportret. Źródło:www.ralphsteadman.com

 

Słynny rysownik, twórca etykiety, Ralph Steadman urodził się w 1936 roku. Przez lata działał i osiągał uznanie w wielu dziedzinach twórczości artystycznej, jako karykaturzysta, pisarz, rzeźbiarz, rysownik i projektant, twórca komiksów. Współpracował z czołowymi brytyjskimi i amerykańskimi magazynami, m. in. Private Eye i Independent. Stworzył ilustracje do takich klasyków jak m. in. Alicja w Krainie Czarów, Wyspa skarbów czy Folwark zwierzęcy. Jest jednym z najbardziej cenionych artystów rysowników wszechczasów. Więcej informacji na stronie https://www.ralphsteadman.com/

Macallan Private Eye od strony inwestycyjnej.

Cena wyjściowa tej pozycji w 1996 roku wynosiła zaledwie równowartość ok 40 euro.

Po raz pierwsze została sprzedana na whiskyauction.com dopiero w lipcu 2006 roku za 341 euro. Wzrost o 750% od ceny wyjściowej. Ostatnio notowana na aukcji w lipcu 2013 roku, gdzie dostępne były dwie butelki. Pierwsza się sprzedała za 1500 euro a druga za 1405 euro.

Biorąc pod uwagę tę niższą cenę to: – w stosunku do pierwszego notowania na aukcji  w ciągu 7 lat nastąpił wzrost wartości o 312%. – w stosunku do ceny wyjściowej, czyli w ciągu 17 lat, nastąpił wzrost wartości o 3413%.

Z jednej strony można się zastanawiać, czy ta whisky jest warta tych pieniędzy. Jako whisky do degustowania … pewnie nie. Gdyż o jej walorach smakowych niewiele wiadomo. Przez stosunkowo niezależnych trzech malt maniaców została oceniona odpowiednio na 88, 90 i 92 punkty. Jednym z nich jest Luc Timmermans, znana i szanowana postać w świecie whisky, który temu Macallanowi przyznał właśnie 90 punktów. Co to oznacza? Że to bardzo dobra whisky, niemniej jest jednocześnie wiele lepiej ocenianych przez ekspertów. W bazie whisky https://www.whiskybase.com/whisky/11165/macallan-private-eye ma średnią bardzo wysoką 92,70. Chociaż tutaj należy zastrzec, ze każdy ma prawo do własnej ewaluacji, oceny i upodobań whisky. Tutaj warto wspomnieć, że wszystkie beczki wykorzystane do stworzenia tej whisky zostały osobiście wybrane przez Franka Newlanda, menedżera Macallana.

Z drugiej strony Macallan Private Eye jako dzieło sztuki myślę, że dla kolekcjonera może być warto bardzo, bardzo wiele. W przyszłości znacznie więcej niż obecnie.

Obecnie można znaleźć go w kilku sklepach w kilku sklepach w cenie ok. 1500 funtów. https://www.thewhiskyvault.com/macallan-1961-private-eye-177-p.asp.

Zapraszam do obejrzenia kolekcji zdjęć Macallana.

daniel

Macallan Private Eye

 

Macallan Private Eye

Macallan Private Eye 3

Macallan Private Eye 4

Macallan Private Eye 5

Macallan Private Eye 6

 

komentarze zamknięte