Miłośnicy miłośnikom czyli słów kilka o Festiwalu Whisky w Jastrzębiej Górze.

Festiwal JG 2016 (9 of 176)

Festiwal

Słów zaledwie kilka o festiwalu whisky w Jastrzębiej Górze A. D. 2016. Tak zaledwie kilka słów bo obraz wart jest tysiąc słów, a Tutaj znajdziecie prawie 200 obrazów.

O festiwalu wiele już zostało napisane. Niektórzy narzekali, że muzyka za głośna, inni chwalili, że fajna impreza. Cóż ja nie jestem festiwalowym audytorem, żebym miał analitycznie i detalicznie przyjrzeć się wszystkim plusom i minusom festiwalu i alarmować, że woda w kieliszkowych zmywarkach się skończyła, ale chwalić, że było jej wystarczająco. O kieliszkowych zmywarkach zresztą już pisałem kiedyś – mega fajnie, że są! WIęc pozwólcie, że podzielę się moimi subiektywnymi przemyśleniami. Ci co mnie widzieli na festiwalu, z którymi mogłem porozmawiać, dobrze wiedzą, że mi się bardzo podobało. Dlaczego …?

Festiwal JG 2016 (12 of 176)

Czy tacy wystawcy mogą być nudni? Dzięki chłopaki!

Kilka najmocniejszych punktów festiwalu, w przypadkowej kolejności. 

 • Hamburgery ;), szum fal, możliwość kąpieli w przerwie obiadowej 😉

a teraz na poważnie:

 • Bogaty wybór whisky, i bardzo wiele stoisk.
 • Glenglassaugh 1975 i 1978 na stosiku M&P. Mimo, że byłem sceptyczny to rewelacyjne whisky. Dla mnie najlepsze z kilkudziesięciu spróbowanych na festiwalu.
 • Brendan Maccaron z Glenmorangie / Ardbeg. Możliwość bardzo ciekawej rozmowy, którą opublikujemy już wkrótce. Byle więcej takich ludzi odwiedzało Polskę.
 • Masterclass Glenmorangie / Ardbeg z naprawdę bogatym wyborem whisky i wchodzącym na rynek Ardbeg 21
Festiwal JG 2016 (109 of 110)

Jeden z najlepszych Masterclass. Glenmorangie + Ardbeg czyli festiwalowe Piękna i Bestia.

 • Masterclass „Co ma wspólnego Clynelish z …” by Diageo. Brora i Port Ellen mówiły same za siebie.
 • Jeden (w tym przypadku aż jeden) Bourbon, który bardzo przypadł mi do gustu.
 • Coś czego się zupełnie nie spodziewałem – świetny World Class z koktajlami. Naprawdę fajny przerywnik od whisky w formie degustacyjnej. Warto odwiedzić chłopaków na kolejnym festiwalu w Warszawie.
 • Dobrze zaopatrzone festiwalowe stoiska gospodarza – Domu Whisky. Chociaż zawsze mogą być zaopatrzone jeszcze lepiej przy ich potencjale 😉
 • Jeśli chodzi o stoiska to najbardziej zapadły mi w pamięć te najbardziej whiskowe, takie jak Diageo z pysznym The Cally, Taliskerem i Caol Ila 30 yo; jak zawsze stoisko Bestwhiskymarket; coraz ciekawiej poczyna sobie An.Ka i stoisko z G&M gdzie można było dostać dobrego drama spod lady; bardzo dobre stoisko Pinot’a, gdzie urzekł mnie jak zawsze Black Art, Finlaggan i Arran na piątkę (!)
 • Wbrew pozorom bardzo urzekła mnie gościnność wielu stoisk, i to nie tylko na poziomie whiskowym, ale przede wszystkim na poziomie towarzyskim. Poświęcony czas na rozmowy, merytorycznie i nie, bezcenny!
 • Spokój, beztroska i whisky. 😉
Festiwal JG 2016 (61 of 176)

Mirosław Pawlina i w naszej opinii najlepsze whisky Festiwalu. Ciekaw jestem czy te butelki miały tam debiut i specjalnie z tej okazji zostały otwarte. Na to wygląda!

To co ja jednak najbardziej cenię w Festiwalu Whisky w Jastrzębiej Górze nie da się tak prosto zmierzyć i skwantyfikować. Wcześniej pisałem, że to rewelacyjna impreza z whisky, na którą warto przyjechać. Chociaż to by mogło implikować myślenie że to jedna strona – Biznes, robi imprezę dla drugiej strony – klientów.

A właśnie w Jastrzębiej Górze jest zupełnie inaczej i to najbardziej oddają słowa:

Miłośnicy miłośnikom. 

Właśnie najbardziej na tym konkretnym festiwalu mam takie poczucie, że nic nas nie dzieli i nie ma granic. Że to jest jedna wielka wspólnota miłośników whisky, którzy, akurat tak wypadło, są po dwóch stronach kontuaru (którego często nie było!). Że możemy wspólnie w spokoju napić się starego Springbanka (Dziękuję!), kawy, popływać w morzu czy spotkać się wieczorem na imprezie.

Festiwal JG 2016 (77 of 110)

Springbank 32. Słaby nie jest pod żadnym względem.

Dziękuję bardzo jako miłośnik whisky wszystkim tym miłośnikom, którzy Festiwal przygotowali, zorganizowali, i nad nim i na nim pracowali. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy tę świetną atmosferę tworzyli na miejscu. Tej atmosfery mogą Wam wszędzie pozazdrościć!

Przygotowania do Festiwalu Whisky w Jastrzębiej Górze 2017 rozpoczęte – do zobaczenia!

p.s. i pamiętajcie o linku do zdjęć – jeszcze raz Tutaj.

Festiwal JG 2016 (18 of 176)

Slainte!

Daniel Lichotam redaktor Whiskymywife

 

dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *