Przegląd aukcyjny I/2015 – kilka ciekawych pozycji

 

daniel_ikona2

Przegląd aukcyjny maj/czerwiec 2015. 

Po dłuższej przerwie wracam z przeglądem aukcyjnym i obiecuję do czasu do czasu wznawiać ten wątek. Do powrotu skłoniło mnie szaleństwo cenowo-inwestycyjne i zainteresowanie whisky osób, które o whisky nie mają zbyt dużego pojęcia.

Hasło, że na whisky można zarobić dociera już chyba zbyt szeroko i ludzie zaczynają … kupować Karuizawy Asama po 450 euro. Szaleństwo, bo ludzie kupują naprawdę kiepską whisky w bardzo wysokiej cenie. Co gorsza, może się okazać, że na niej jeszcze zarobią. Ale to duże ryzyko. Bardzo duże ryzyko zarówno zysków jak i strat, bo wystarczy przypomnieć, że ta Asama kiedyś kosztowała 75 euro.

Ku przestrodze … jak walnęło giełdą 2006/2007 to też nikt się tego nie spodziewał, a najbardziej staniały akcje, które najwięcej wzrosły. Powiedzenie giełdowe: że nic nie jest zbyt drogie aby nie kupić ani zbyt tanie aby nie sprzedać zatrzymało się chyba jedynie na pierwszej części.

Jeszcze taka mała scenka z Limburga: Daniel, możesz polecić coś co warto kupić? A jakże, polecam. Jedna pozycja, druga pozycja, trzecia pozycja i tak dalej. I nic nie zostało kupione. Czemu? Bo nic nie było za pół ceny (!), bo nic nie nazywało się Karuizawa (!). A gdy pytam o horyzont czasowy inwestycji to pada hasło (zawsze te samo – ciekawe dlaczego) – 10 lat.

Wracam z przeglądem aukcyjnym wskazując, które whisky moim zdaniem warto kupić do degustacji, kolekcji, czy też budując swoją kolekcję inwestycyjną, a nie spekulacyjną (!). Chciałem przestrzec jeszcze raz, że kolekcjonując whisky można też stracić. Można też zbudować fajną kolekcję, która w czasie będzie rosła. 😉

Pozwalam sobie na rekomendowanie ciekawych whisky, degustacyjnych, kolekcjonerskich, takich, które mogą zdobić każdą degustację, szafę czy tapczan.

Whiskyauctioneer. https://www.whiskyauctioneer.com

Na początek przedstawiam istniejący od jakiegoś czasu brytyjski serwis aukcyjny. Moich kilka zetknięć z serwisem jest bardzo pozytywne więc z czystym sumieniem póki co mogę go rekomendować. Gdyby, ktoś miał inne doświadczenia to proszę o takie informacje.

Aukcja kończy się dziś o 19.00, ale proszę się nie martwić – czasami trwa całą noc ;). W ramach tej aukcji absolutnie każde „zabidowanie” jakiejkolwiek whisky o wyższą kwotę wydłuża całą aukcję o kolejne dwie minuty. Więc bidowanie czasami trwa naprawdę długo.

1. Bowmore 1970 SV po sherry beczka 4687. Degustowałem bliźniaczej beczki. Piękna sprawa. Jeszcze warto.

https://www.whiskyauctioneer.com/lot/010321/bowmore-1970-signatory-vintage-35-year-old

https://www.whiskybase.com/whisky/848/bowmore-1970-sv

2. Bowmore Voyage. Na razie cena 90 funtów. Do 150 funtów wart. Świetna whisky w świetnej cenie. Potencjał inwestycyjny niski 😉 Do wypicia. Na pewno lepszy niż dwa Devil’s Caski razem wzięte.

https://www.whiskyauctioneer.com/lot/010580/bowmore-voyage-port-cask-limited-edition

https://www.whiskybase.com/whisky/18946/bowmore-voyage

3. Glen Grant 1969 od Samoroli. Gdyby nie niska ocena jednego z bloggerów to jego dzisiejsza cena byłaby znacznie wyższa.

https://www.whiskyauctioneer.com/lot/011280/glen-grant-1969-samaroli

Ponadto na whiskyauctioneer zwróciłbym szczególną uwagę na starą Strathislę. Poszukiwany Benrinnes od The Bottlers również jest do wzięcia.

Whiskyauction. Zakończenie aukcji w sobotę 6 czerwca. 

Tu proponuję szereg przepięknych Bowmorów:

1. Bowmore 1964, The Birds, Moon Import, beczka 15 46. Pozycja IM058

https://www.whiskybase.com/whisky/8678/bowmore-1964-mi Naprawdę wolałbym dwa takie niż niejedną Karuizawę.

2. Bowmore 1974, The Birds, Moon Import,  Pozycja IM071

https://www.whiskybase.com/whisky/4026/bowmore-1974-mi

3. Bowmore 1974, beczka 5508, The BCostumes, Moon Import,  Pozycja IM072

https://www.whiskybase.com/whisky/8679/bowmore-1974-mi

4. Bowmore 1974, The Birds, Moon Import,  Pozycja IM075

https://www.whiskybase.com/whisky/4027/bowmore-1980-mi

Na dokładkę jeszcze polecę:

5. Bowmore DT beczka 1424. IM061– niesamowita eksplozja owoców tropikalnych. Urzekł nas w Limburgu. Warto zaryzykować z bliźniaczymi beczkami, które są na aukcji.

https://www.whiskybase.com/whisky/1545/bowmore-1968-dt

Prawda, że fajna seria Bowmorów? 😉 W sam raz na przegląd Bowmore’a. Do tego jeszcza kilka samaroli znajduje się na aukcji. Czy są dobre pod względem kolekcjonerskim – TAK, inwestycyjnym – TAK*, degustacyjnym – TAK. 3 x TAK czyli inwestycje i kolekcje jakie są mi bliskie, a nie tam Karuizawa Asama.

Udanych łowów i rozważań.

*zakupy na własną odpowiedzialność.

 

daniel

 

 

komentarze zamknięte