Whisky a nagrody

Liczba nagród w świecie whisky rośnie wraz ze wzrostem zainteresowania tym trunkiem. Zapraszam więc na krótki i mocno subiektywny przegląd różnych nagród. Do tematu kiedyś wrócę i potraktuję go bardziej całościowo.

Pisząc ten post oglądam jednym okiem mecze o mistrzostwo polskiej ligi piłki nożnej i tam wszystko jest jasne bo druzyna która zdobędzie więcej goli jest lepsza a ta która zdobędzie najwięcej punktów w całym sezonie jest najlepsza w danej lidze. Podobnie sprawa wygląda w większości innych sportów. Najlepszym maratończykiem jest ten który dobiegnie na metę pierwszy, mistrzem świata w rzucie ostrzepem jest ten kto… Oczywiście może ktoś starać się oszukać jak Ben Johnson ale tak naprawdę doping jest jedyną możliwością zakłamania ostatecznych wyników. Poza tym liczy się praca, talent, umiejętność walki ze stresem i ze średniej z tych wszystkich czynników bierzemy ostateczny wynik rywalizacji. Zwycięzca jest bezapelacyjny.

Zdecydowanie inaczej jest w konkursach w których czynniki są subiektywne a do takich należy zaliczyć wybór najlepszych whisky.  Nie ma i nigdy nie będzie w takim przypadku obiektywizmu i dlatego podchodzę to tego typu konkursów ze sporym dystansem. Bo czy można rozstrzygnąć spór czy lepszą destylarnia jest Ardbeg czy Laphroaig? Który region Szkocji jest najważniejszy w produkcji whisky single malt? Czy lepszą whisky jest Bowmore Black czy Tobermory Green Label?
A teraz pomyślmy, że nie mamy do wyboru 2 destylarni a 150 i nie mamy 2 konkretnych whisky słodowych do wyboru a 1000 różnych. Czy da się wybrać najlepszą? A co to znaczy najlepsza? I już mamy problem. Każdy ma swoje ulubione smaki, swoje przyzwyczajenia, sympatię a czasem… dług wdzięczności wobec kogoś. Załóżmy, że na przykład whiskymywife.pl ma wybrać najlepszy sklep z whisky słodową w Polsce. Oczywiście będziemy starali się być uczciwi, niezależni i wybrać wedle kryteriów najlepszy sklep ale czy sympatia do Pana X będzie miała wpływ? Czy fakt, że z właścicielem sklepu Y wiążą nas relacje biznesowe będzie miało znaczenie? Szansa by wybór był najbardziej obiektywny to BARDZO miarodajne kryteria wyboru. Przy wyborze sklepu można by takie stworzyć czyli, że 20% oceny to ilość butelek whisky SM dostępnych w sprzedaży, 20% to ceny podstawowych wersji oficjalnych, 20% to… I tak naprawdę wtedy jest wszystko jasne – ale czy można podobne obiektywne kryteria stworzyć w wypadku oceny samej whisky? Oczywiście, że nie bo ocena z samej swej zasady jest subiektywna.
Więc jeśli zgodzimy się, ze nie ma i nie będzie obiektywnych nagród można bez stresu i zdenerwowania zerknąć na różne nagrody, które np. w lutym Whisky Magazine wręczył. Tradycja ma początek w 2007 roku więc tegoroczne nagrody są już 7 w historii.
Jakie są zasady? Na początku środowisko (czyli kto dokładnie? ) wybiera w każdej kategorii osoby, destylarnie nominowane a w 2 etapie „niezależni” jurorzy wybierają Ikonę whisky czyli głównego zwycięzcę.
Jakie są kategorie i jacy w tym roku zwycięzcy w segmencie Szkocji?
Wszystko można sprawdzić na stronie:
https://www.whiskymag.com/awards/icons_of_whisky/2014/scotland/
Oczywiście z jednymi się zgadzam z innymi zupełnie nie. Czyli klasyka. Czy nagroda dla największej firmy w tym biznesie jest słuszna? Śmiem wątpić a inna rzecz, że nie wiem czemu to Diageo ona trafiła. Najlepszym Visitor Center zostało Laphroaig. Z jednej strony jak byłem tam 2 lata temu to naprawdę bardzo godnie mnie tam przyjęto i nalewano jednego drama za drugim – a 25 letnią wersję dolewano nawet dwa razy:) Ale czy słusznie ta nagroda tam trafiła? Zwrócono uwagę na atrakcję, która wymyślono w zeszłym roku czyli na dłuższa wycieczką z piknikiem. Zostawiam ten fakt bez komentarza.

Menadżerem roku został MICHAEL HEADS czyli Szef Ardbega. Opinia o nim są mocno podzielone – zrozumiałbym jeszcze gdyby ich Vistor Center okazało się najlepsze bo naprawdę sklep, restauracja są mocno nastawione na turystów ale sama whisky ostatnio pozostawia sporo do życzenia. Warto też zwrócić uwagę, że w 2012 roku Whisky Ambassador of the year został Ashok Chokalingam, kórego spotkaliśmy ostatnio z Danielem. A w tym roku w kategorii reszta świata nagrodę zdobył Jean Donnay czyli właściciel nowej destylarni na Islay. Ogólnie podzielono nagrody na 3 regiony czyli Szkocję, USA i resztę świata. Był to dobry pomysł. Ciekawą kategorią są sklepy online i co do zasady zgadzam się z nominacjami jakie w tym roku zostały wręczone. Whisky magazine wręcza jeszcze nagrody: ” World Whiskies Awards 2013″ https://www.whiskymag.com/awards/wwa/2013/ i „World’s Best Single Malt Whisky” https://www.whiskymag.com/awards/wwa/best_single_malt.php

Kavalany 2

Autor z dwoma nagrodzonymi Kavalanami – niestety już pustymi:) Z Lewej strony Kavalan Solist Sherry Cask nagrodzony złotem medalem a z prawej Kavalan Solist Vinho Barrique nagrodzony srebnym medalem

 

Inne popularne nagrody to:
1. https://www.maltmaniacs.net/awards/
By obliczyć liczbę nagrodzonych whisky potrzebny kalkulator a by poznać logikę to… Nie da się jej poznać:)
2. https://www.whiskyintelligence.com/2012/10/jim-murrays-whisky-bible-award-winners-2013-full-list-whisky-news/
Nagrody słynnego Jima Murraya. Zaufania u mnie brak 🙂
3. https://www.internationalspiritschallenge.com/2013-results/#Results
4. https://www.iwsc.net/results
5. https://www.thespiritsbusiness.com/2013/06/the-scotch-whisky-masters-2013-results/
I tak można by jeszcze długo wymieniać.
Warto jeszcze na chwilę zwrócić uwagę na nagrody znanych w świecie whisky „Maltmaniaków”.
W tym roku złotych medali były 3, srebnych około 60 i chyba ze 100 brązowych.
Jeden ze złotych udało nam się nawet wypić jakiś czas temu i była to dobra łycha ale, że jedna z 4 NAJLEPSZYCH w tym roku?? Z tym się zupełnie nie zgadzam co nie zmienia faktu, iż oceniłem ją na 7 punktów (Kavalan Solist – Sherry Cask). Inna rzecz, która mnie  nastawia negatywnie (oprócz wszystkich innych o których pisałem na początku) do tego konkursu to sposób w jaki wybierane są whisky do konkursu. Ano tak, ze destylarnie muszę je wysłać organizatorom. I tu pojawia się problem bo jest bardzo wiele destylarni, które takich zgłoszeń nie zrobiły…

Kończąc to zupełnie nie polecam kierować się jakimikolwiek nagrodami dotyczącymi whisky single malt a tylko swoimi preferencjami czy ocenami osób nam znanych. Oczywiście wyjątkiem będą nagrody, które będą wręczane przez whiskymywife.pl ale na to chwilę jeszcze poczekamy:)

mccoy

komentarze zamknięte