Przegląd Aukcyjny 1/2014

daniel_ikona2
Co miesiąc w dziale whiskymarket / aukcje będę zamieszczał aktualną informację z najbardziej popularnego serwisu aukcyjnego czyli whiskyauction.com. O whiskyauction wcześniej wspominałem tutaj: https://whiskymywife.pl/sztuka-kupic-sztuka-sprzedac-2/

Najbliższa sesja kończy się 4 stycznia 2014, czyli już w sobotę wieczorem.

Na aktualnej aukcji warto zwrócić uwagę na co najmniej kilka pozycji. Ponadto niektórzy twierdzą, że właśnie na tej, świątecznej, aukcji padają najwyższe ceny więc warto było sprzedawać. Zobaczymy, sprawdzimy i napiszemy.

Kilka pozycji do sprawdzenia:

Siostrzana edycja do Tobermory Black Label, która zebrał świetne recenzje na ostatnim Xmasie oraz Green Label ocenionym na 10 punktów w bazie BoW. Ja i Grzegorz czerwoną Tobermory oceniliśmy na 8! Bardzo przypadła nam do gustu za jej leśny, jeżynowo – herbaciany charakter z odrobiną pieprzu i papryczki chili. Planujemy ją dokupić do kolekcji, ale jeszcze nie tym razem. Chyba, że cena nie wzrośnie zbytnio. 😉

Aktualna cena na aukcji 230  euro. Niemniej to nic nie oznacza, bo ceny na aukcji rosną w ostatniej chwili zazwyczaj.

Na Karuizawę warto popatrzeć pod kątem inwestycyjnym. W Polsce kilka osób zdobyło ją w cenie wyjściowej czyli w przedziale 350-380 euro. Po raz pierwszy na whiskyauction o ile nie na aukcjach w ogóle. Na profilu tej whisky na whiskybase jej cena skakała mocno do góry aż do pułapu 1200. O ile ceny na whiskybase nie są ostatecznie miarodajne, to w tym przypadku ta cena może być zaledwie nieznacznie zawyżona. Karuizawa to jedna z destylarni przybierająca na wartości najmocniej w ostatnim czasie. Cena 1200 euro wzięła się stąd, że w jednym ze sklepów została właśnie w takiej cenie wystawiona i prawdopodobnie sprzedana.

Aktualna aukcja to sprawdzian jej bieżącej wartości – dostępne są trzy sztuki więc raczej ciężko będzie powiedzieć, że cena sprzedaży została zawyżona. W tej chwili cena oscyluje w okolicach 550 euro.

 

3. Springbank 12 yo 100% proof Samoroli.

Wyjątkowo na aktualnej aukcji dostępna jest ta kultowa whisky, oceniona przez Serga Valentina na 98 pkt, a ja jej przyznałem 10 punktów i jest dla mnie absolutnym wyznacznikiem tej oceny. Zamieszczenie jej w bazie wywołało kilka kontrowersji i komentarzy, że whisky na 10 kosztuje ponad 16 tysięcy zł. Traktując ją jako zupełną ciekawostkę, warto sprawdzić za ile teraz się sprzeda. Aktualnie niecałe 2000 euro.

 

whiskynotes.be

Żródło: Whiskynotes.be

  • 4. Port Ellen Official Release by Diageo

Jak zwykle na aukcji prawie pełen przegląd legendarnej destylarni Port Ellen i jej tzw. oficjalnych wypustów. Port Ellen w tej serii to niejako papierek lakmusowy kondycji aukcji oraz rynku whisky. Te edycje są legendarnie „świetne” i jednocześnie kolekcjonerskie. Kolekcjonerzy zbierają całe serie, whisky pomimo wzrostu cen oficjalnych, gdy tylko się ukazują to sprzedają się w przedsprzedaży. Jeśli ich ceny zaczną spadać to znaczy, że rynek przechodzi korektę, małą lub dużą w zależności od wielkości spadków.

  • 5. JWWW czyli Jack Wiebers Whisky World i seria Old Train Line

Na obecnej aukcji mamy też dość spory wybór wypustów jednego z najlepszych niemieckich niezależnych bottlerów: Jack Wiebers Whisky World. Szczególnie polecamy jego prestiżową serię Old Train Line, nie tylko ze względu na przepiękne etykiety. W wyszukiwarce whiskyauction wystarczy wpisać: Jack Wiebers.

 

Kończąc ten krótki przegląd aukcyjny chciałem życzyć wszystkim (i sobie również) powodzenia w wyszukiwaniu białych kruków w dobrych cenach i udanych polowań. Zapraszam do komentowania oraz podawania swoich typów aukcyjnych.

daniel

komentarze zamknięte