Whisky & Friends – zapowiedź

Mapa festiwalów, eventów dotyczących whisky wzrasta z roku na rok w taki sposób, ze nawet my nie do końca pamiętamy o wszystkim. Dlatego chcemy przybliżyć najważniejsze spotkania miłośników bursztynowego trunku przez krótki opis, wywiad z organizatorem tak by każdy z Was mógł świadomie wybrać te eventy, które będą Wam najbliższe.

Autor na Whisky & Friends w 2016 roku

Autor na Whisky & Friends w 2016 roku

Whisky & Friends, który odbędzie się 11 marca w Warszawie,  ma roczną tradycję i głównym organizatorem jest Mirosław Pawlina, który zarządza Salonami M&P Alkohole i Wina Świata. Jeszcze niedawno ta sieć znana była w Warszawie i okolicach ale ostatni czas pokazuje, że praktycznie co chwila powstają kolejne salony także poza Warszawą w efekcie ich liczba szybko wzrasta i  dochodzi już do 30. Wszystko zaczęło się na przełomie wieku, kiedy powstał pierwszy salon po 10 latach było ich 11 a teraz jak widać wzrost jest jeszcze szybszy. Zgodnie z nazwą w salonach tej sieci można kupić wszelkie dostępne alkohole począwszy od win, przez sherry, porto, wódki, tequile, bourbony czy whisky. Whisky & Frirnds jest już 2 cykliczną imprezą bo pierwszą jest Ogólnopolski Salon Win i Alkoholi M&P, organizowany od 2010 roku tylko i wyłącznie dla klientów. Popularność jest bardzo dużo bo zawsze można spodziewać się większości dostawców, ciekawych degustacji i bardzo korzystnych promocji na alkohole z oferty.

Zanim opowiemy więcej o Whisky & Friends kilka słów od głównego organizatora.

Mirosław Pawlina trakcie degustacji Whiskybreak

Mirosław Pawlina trakcie degustacji Whiskybreak

Grzegorz Nowicki: Już za 3 tygodnie II edycja Whisky & Friends. Czego miłośnik bursztynowego trunku może się spodziewać po tym festiwalu? Porównując I z II edycją jakie są najważniejsze zmiany?

Mirosław Pawlina: Najważniejsze zmiany to stale rosnąco ilość produktów do degustacji  w ramach Importu firmy M&P   jak również  poraz pierwszy będą na festiwalu  marki  mniej znane na świecie   ale obecne w Polsce od dawna za sprawą  firm je importujących do Polski .

GN: Czy zgodnie z nazwą tylko whisky będą dostępne czy raczej można oczekiwać pełnej Wasze oferty znanych z salonów M&P Alkohole i Wina Świata?

MP: Mój angielski jest słaby, ale Twój jak widzę też ma braki 🙂  Nazwa Whisky i Przyjaciele  wskazuje, i tak było rok temu, że oprócz Whisky  znajdują się na festiwalu trunki  różne   np. Koniaki, Aramgniaci , Grappy , wódki   itd. Itp.

Wódka Pawlina na W&F 2016

Wódka Pawlina na W&F 2016

GN: Festiwalów whisky przybywa w tempie ekspresowym – czym chcecie się wyróżniać się na rynku/jak chcecie zachęcić uczestników do przyjścia?

MP: Nasz festiwal różni się tym od  innych festiwali, że w naszym przypadku  my nie zachęcamy do przyjścia   tylko nasi odbiorcy zachęcają nas do organizacji  spotkania  żeby mieli okazje spróbować produktów z naszego portfolio.

GN: Jaki jest koszt uczestnictwa w festiwalu i na co w tej cenie uczestnik może liczyć?

MP: To jest prosta matematyka   płaci grosze a próbuje setki!  Czyli właściciwie nie płaci się praktycznie nic. W naszym przypadku  cena biletu to tylko straszak dla niezainteresowanych wiedzą o produktach a tylko i wyłącznie „procentami „

GN: Co dla osób bardziej zaawansowanych w whisky single malt może być najciekawsze na festiwalu? Co szczególnie poleciłbyś do spróbowania naszym czytelnikom i dlaczego?

MP: Poleciłbym wszystko z uwagi że każdy produkt rok do roku  może być zmienny. Będzie sporo  Single Cask.  Dla całokształtu zrozumienia specyfiki whisky trzeba nauczyć się rozróżniać   Blended , Blended Malt, Single Malt, Single Cask, Cask Strenght, ilość czasu w beczce, unikatowość produktu, limitowana edycja i sporo jeszcze zbieżnych nazw.

Stoisko Kilchomana w trakcie W&F 2016

Stoisko Kilchomana w trakcie W&F 2016

GN: Proszę opowiedz jakie Masterclass są planowane, kto je będzie prowadził?

MP: Tu zapraszam na stronę Whisky & Friends gdzie ładnie szczegółowo wszystko jest opisane. Ja osobiście  najbardziej lubie Master Classy prowadzone przez   Mariusza Masiaka, który nie używa skrótów  myślowych dzięki czemu  te degustacje są najbardziej wartościowe.

GN: Jeśli ktoś cały czas jest niezdecydowany to czym na koniec chciałbyś taką osobę zachęcić?

MP: Jak ktoś jest niezdecydowany to w ramach akcji  Pij Odpowiedzialnie nie będziemy go zachęcać . Tym bardziej że jedna  pula biletów już się skończyła. Jak ktoś chce żeby życie przeszło koło niego to jego sprawa – branża nasza wymaga jednak osobistego zaangażowania.

 

Po tym wywiadzie już sporo wiemy czego można oczekiwać – będą po prostu wszystkie mocne alkohole z portfolio organizatora a jest tych pozycji sporo. To co jest interesujące dla nas i czytelników to są single malty i możemy spodziewać się poniższych producentów:

– Glendronach

– Benriach

– Glenglassaugh

– Kilchoman

– Springbank

– Loch Lomond

– Springbank

– Paul John

Whisky & Friends 2016 - 5 minut po otwarciu

Whisky & Friends 2016 – 5 minut po otwarciu

Bilet kosztuje 70 zł. i w tej cenie każdy z uczestników będzie mógł spóbować blisko 100 różnych trunków – dla osób początkujących takie spotkanie to RAJ i tak jak wspominał Mirosłwa Pawlina cena jest prawie darmowa. Dla osób bardziej zaawansowanych będzie możliwość za dodatkowe pieniądze zakupić droższe/rzadkie whisky. Wszyscy miłośnicy whisky oczekują na pewno m.in. na Springbanka Local Barley ale podobnych. ciekawych whisky będzie więcej.  Whisky & Friends odbywa się 11 marca w Courtyard by Marriott Warsaw Airport Hotel na ul Żwirki i Wigury 1 przy lotnisku i jest to sprawdzone miejsce z przed roku a także na 2 ostatnich Warsaw Whisky Live, które tam były organizowane. Oprócz ponad 30 stoisk, które będą na festiwalu dostępne  są spotkania typu Masterclass – w tym roku będzie to spotkanie The Irishman, Blanton’s i aż 5 whisky single malt czyli Kilchoman, Springbank (na to spotkanie my wykupiliśmy wejściówkę), Loch Lomond, Paul John a także Benriach/Glendronach.

Stanowisko Glendronacha w trakcie W&F 2016

Stanowisko Glendronacha w trakcie W&F 2016

Wszystkie Masterclass już są wyprzedane poza ostatnim, który „na dniach” będzie ogłoszony i na pewno zachęcam by wykupić sobie miejsce. Szczególnie polecam spotkania Masterclass bo za niewielką cene można spokojnie poznać profil całej destylarni a także jej historię i najciekawsze informację bo w większości przypadków osoba prowadząca jest pracownikiem tego zakładu. Na przykładzie MC Springbank będzie można skosztować aż 7 rodzajów whisky z Campbeltown a dodatkowo w cenie jest cała butelka Springbank 10-letni, której wartość przekracza cenę degustacji.

Byłem w zeszłym roku i był to dobry pomysł. Przez kilka godzin spróbowałem około 20 whisky, kilku rodzajów Porto dowiadując się więcej o tych ważnych beczkach dla whisky, spotkałem wielu znajomych z branży a przede wszystkim na każdym stoisku był fachowiec z którym mogłem bardzo szczegółowo porozmawiać o moich ulubionych trunkach. W tym roku dodatkowym plusem są MC i patrząc jak szybko się wyprzedają nie jestem w tym zdaniu odosobniony. Gościnnie na festiwalu będzie też stoisko Diageo czyli firmy, która w swym portfolio ma najwięcej destylarni w Szkocji – mam wrażenie, że będą dostępne także whisky z Diageo Special Releases, które w Polsce miały premierę w listopadzie na evencie prowadzonym przez Whiskymywife – opis wszystkich whisky dostępny jest TUTAJ.  Dodatkowym plusem całej imprezy są promocje cenowe dostępne tego dnia.

Wszelkie informacje od organizatora znajdziemy na stronie Whisky & Friends a te osoby, które przyjdą zachęcam do rozmowy ze mną i Danielem – my będziemy na pewno.

 

Grzegorz i Daniel - do zobaczenia !

Grzegorz i Daniel – do zobaczenia !

 

mccoy

dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *