Wszyscy do Jastrzębiej Góry, czyli festiwal whisky 2016.

Festiwal Whisky Jastrzębia Góra 47

Plakat festiwalowy z 2015 roku

„Wszyscy do …” to w pewnym sensie krzyk bojowy znany mi zarówno ze środowisk kibiców (różnych sportów i różnych miejscowości). Kibice tak się nawołują, aby podkreślić, że akurat teraz jest to ważne wydarzenie i warto aby każdy fan wziął w nim udział.

Zachęcam więc wszystkich do wzięcia udziału w festiwalu whisky w Jastrzębiej Górze. Aczkolwiek moje wezwanie, jest już chyba spóźnione. Z tego co wiem i tak wszyscy się tam spotkają… Nie będę podawał liczby sprzedanych już biletów, o których plotka głosi, ale będzie nas, miłośników whisky wielu, dołącz więc i Ty, spóźnialski, jeśli jeszcze się zastanawiasz.

Czy warto? My jesteśmy przekonani, że tak. Ale my jesteśmy dziwni bo nam (prawie) wszystko się podoba. Whisky to ludzie, znajomi, przyjaciele. Chyba nie ma lepszego miejsca niż spotkać się z całym środowiskiem nad morzem na zakończenie wakacji. Nasz relacja z poprzedniego roku znajduje się TU.

Szczegóły na temat tegorocznego festiwalu znajdziecie tutaj: https://festiwalwhisky.pl/program-festiwalowy/

W szczegółach o tym dlaczego warto opowiadają organizatorzy oraz gość specjalny.

 

Kilka pytań do Andrzeja Kubisia, znanego miłośnika whisky i kolekcjonera, właściciela Domu Whisky w Jastrzębiej Górze oraz organizatora Festiwalu Whisky Jastrzębia góra.

  1. Już za miesiąc kolejna edycja festiwalu w Jastrzębiej Górze. Czego miłośnik whisky może się spodziewać w tym roku?

III edycja Festiwalu Whisky w Jastrzębiej Górze zbliża się wielkimi krokami. Nie chciałbym zdradzać zbyt wielu szczegółów i psuć niespodzianki naszym gościom. Mogę jedynie powiedzieć, że w tym roku ze względu na bardzo duże zainteresowanie zarówno ze strony Gości festiwalowych  jak i wystawców po raz kolejny zwiększyliśmy powierzchnię festiwalu, która łącznie wynosić będzie prawie 5500m2. Zarówno my jak i wystawcy przygotowaliśmy jeszcze więcej atrakcji dla wszystkich przyjeżdzających na to święto whisky. Pojawi się mnóstwo nowych marek z całego świata. Ofertę festiwalową powiększą również edycje whisky od niezależnych rozlewników. Festiwal odwiedzą nowi Global Brand Ambasadorzy którzy poprowadzą master class. Będą również premiery nowych produktów nie obecnych do tej pory na polskim rynku. Jednym słowem będzie jeszcze więcej whisky, jeszcze więcej atrakcji i jeszcze więcej dobrej zabawy! 

Festiwal Whisky Jastrzębia Góra 46

Dom Whisky w Jastrzębiej Górze.

  1. Festiwalów whisky przybywa w tempie ekspresowym – czym wyróżniacie się na rynku/jak chcecie zachęcić uczestników do przyjazdu?

Jesteśmy pierwszym festiwalem whisky w Polsce, jako jedyni w swojej ofercie festiwalowej przedstawiamy wyłącznie produkty z kategorii whisky, czego nigdy nie zmienimy. Nasz Festiwal Whisky to jedyne takie wydarzenie, które w jednym miejscu gromadzi największe osobistości świata whisky, pasjonatów ale również osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z whisky. Nie narzuca zasad, a pokazuje w jaki sposób wydobyć z whisky najwięcej tajemnic. Dzięki formule naszego wydarzenia udało nam się pozyskać do współpracy wszystkie znaczące firmy zajmujące się whisky w Polsce. Nasze wydarzenie odwiedza zawsze największa ilość gości. Szacujemy, że w tym roku będzie to około 7000 osób. I co najważniejsze, festiwal odbywa się na terenie przyległym do „świątyni whisky” jaką niewątpliwie jest Dom Whisky w Jastrzębiej Górze.

  1. To już III edycja festiwalu – jakie zmiany na rynku, wśród uczestników Państwo obserwują?

Główną zmianą jaką zaobserwowałem po dwóch edycjach, jest to, że z każdą kolejną edycją znacząco przybywa osób zarażonych tematyką whisky. Dosadnie widać to na przykładzie odwiedzających nas gości, u których głód pogłębiania wiedzy jest na równi z degustacją.

Festiwal Whisky Jastrzębia Góra 16

Na miejscu bardzo ciekawie została przedstawiona produkcja whisky.

  1. W zeszłym roku pewną nowością były darmowe Masterclass na które było sporo chętnych a ostatecznie decydowała kolejność zgłoszeń. Czy ten kierunek będzie kontynuowany?

Mechanika na master class III edycji festiwalu została trochę zmieniona. W dalszym ciągu uważam, że wykładowcy na master class są dobrem ogólnym, którym należy się dzielić. Dlatego w tym roku, każda osoba chcąca wziąć udział w wykładach dokonuje zakupu butelki wybranej przez wystawcę po najniższej możliwej cenie rynkowej, zakupioną zaś butelkę otrzymuje w dniu master class z podpisem prowadzącego wykładowcy.

  1. Proszę opowiedzieć jakie Masterclass są planowane, kto je będzie prowadził?

Wszystkie informacje dotyczące master class zaleźć można na stronie www.festiwwalwhisky.pl w zakładce master class. III edycja to master class marek: The Glenmorangie, Ardbeg, Tullamore Dew, Grant’s, The Glenfiddich, Bunnahabhain oraz Rage Whisky.

  1. Co dla osób bardziej zaawansowanych w whisky single malt może być najciekawsze na festiwalu? Czy można liczyć na promocję na whisky jakie dostępne są w Domu Whisky? Co szczególnie poleciłby Pan do spróbowania naszym czytelnikom i dlaczego?

Każdy z wystawców na swoim stoisku oferować będzie zarówno podstawowe jak i starsze oraz limitowane edycje whisky. My natomiast ze swojej strony, tak jak w poprzednim roku na stoisku Domu Whisky, wyselekcjonujemy 300 butelek z ponad 2000 butelek dostępnych w Domu Whisky w Jastrzębiej Górze oraz z ponad 3000 butelek whisky z oferty sklepu internetowego. Pozycje te oferować będziemy gościom festiwalowym w ultra atrakcyjnych cenach za dram. Ponad to dla tych wszystkich, którzy nie bywają na światowych festiwalach whisky pojawi się drugie nasze stoisko  z wyselekcjonowanymi nowościami świata whisky z roku 2015 i 2016, które również będą dostępne w atrakcyjnych cenach na dramy.

Festiwal Whisky Jastrzębia Góra 21

Wybrane dostępne dramy z kolekcji Domu Whisky. W tym roku liczymy na jeszcze więcej. 😉

Bardzo dziękujemy za wywiad i życzymy organizatorom bardzo udanego festiwalu. Sobie też oczywiście tego życzymy. W ubiegłym orku z zasobów domu whisky kupiliśmy drama m. in. kultowego Ardbega Lord of The Isles. Dla takich perełek naprawdę warto przyjechać. Nam się festiwal bardzo podobał zarówno ze względu na dostępny szeroki wybór whisky, ale przede wszystkim na możliwość rozmowy na luzie z ludźmi z branży.

Kilka miesięcy później miałem przyjemność rozmawiać z Charlesem Maclean na WhiskyShow w Londynie. Jemu jak i nam bardzo podobał się w Jastrzębiej. Zobaczcie sami.

Do zobaczenia już za 2 tygodnie.

 

Daniel Lichotam redaktor Whiskymywife

mccoy

dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *