WhiskyBreak nr 3 czyli o inwestowaniu w whisky – relacja

Kolejny WhiskyBreak dobiegł końca i możemy z pełnym przekonaniem stwierdzić, iż z pewnością pod wieloma względami był on wyjątkowy.

Tym razem tematem przewodnim było inwestowanie w whisky single malt i wspominając liczbę pytań, jakie zostały nam zadane, był to strzał w dziesiątkę. Cieszy nas coraz większe zainteresowanie tym tematem, bo naprawdę warto pomyśleć o tym, by niewielką część kapitału zainwestować whisky – pomimo, że oczywiście jest zagrożenie, że któregoś dnia można ulec pokusie otworzenia butelki i jej…wypicia:) Podkreślić jednak należy, że każdy rodzaj inwestycji niesie pewne zagrożenia – tych, których na spotkaniu nie było, zachęcamy do lektury naszych  artykułów na ten temat.

Frekwencja na WhiskyBreak przekroczyła nasze oczekiwania – w spotkaniu uczestniczyło około 20 osób zatem w efekcie musieliśmy zmienić sale na większą, co nas akurat zupełnie nie zmartwiło.

 

WhiskyBreak czyli wieczór w doborowym towarzystiwe

WhiskyBreak czyli wieczór w doborowym towarzystiwe

Spotkanie dla nas było wyjątkowo bo w grudniu podpisaliśmy roczną umowę z Pure Sky Club i to tam, na 21 piętrze, w samym sercu Warszawy, z piękną panoramą miasta, odbył się trzeci już zorganizowany przez nas WhiskyBreak. Teraz oprócz doborowego towarzystwa naszych gości i wyśmienitej whisky, organizujemy nasze degustacje w profesjonalnym klubie, zrzeszającym ludzi biznesu, świata polityki i rozrywki.

 

Widok na Pure Sky Club i panoramę Warszawy - umiejscowienie klubu na 22 piętrze (tam gdzie są zapalone wszystkie światła)

Widok na Pure Sky Club i panoramę Warszawy – umiejscowienie klubu na 22 piętrze (tam gdzie są zapalone wszystkie światła)

Pure Sky Club - wnętrze

Pure Sky Club – wnętrze

Na spotkanie bardzo starannie wybraliśmy whisky Single Malt i patrząc na odczucia osób degustujących zestaw był właściwie dobrany. A co degustowaliśmy?
1. Glenfiddich 18 lat  40%whiskybase
2. Balvenie Caribean Cask 43%  – whiskybase
3. Bunnahabhain 9 letnie, Signatory 59,1%  – whiskybase
4. Glendronach 11 lat dla sieci sklepów M&P 54,5%whiskybase
5. Kilchoman Port Cask 55% – whiskybase
Oczywiście przed spróbowaniem dokładnie zgłębialiśmy zapach

Oczywiście przed spróbowaniem dokładnie zgłębialiśmy zapach

Zaczęliśmy od whisky delikatniejszych, z regionu Speyside ,by później przechodzić w nuty bardziej zdecydowane, mocne sherry, czy smaki dymne, torfowe.

Pierwszą whisky była najpopularniejsza whisky świata, czyli Glenfiddich – ale nie w najpopularniejszej, 12-letniej wersji, bo ta na naszej degustacji była już pełnoletnia. Różnica na korzyść 18-letniej wersji jest wyczuwalna już w zapachu.

Następna w kolejności była whisky pochodząca z jednej z ciekawszych destylarni w Szkocji czyli Balvenie, która była trzymana w beczkach po rumie. Trzeba przyznać, że było to ciekawe doświadczenie smakowe dla nas wszystkich.

Glenfiddich 18yo i Balvenie Carribean Cask

Glenfiddich 18yo i Balvenie Carribean Cask

Następnie przeszliśmy delikatnie w nuty dymne, a okazją ku temu była 9-letnia Bunnahabhain od niezależnego botlera Signatory, którego odwiedzimy w trakcie naszej kolejnej WhiskyTour 2015.To był dobry wybór – dla wielu uczestników była to najlepsza whisky wieczoru – bogata, złożona i wielowymiarowa.Kolejną pozycją była klasyka gatunku jeśli chodzi o whisky leżakujące w beczkach po sherry – czyli 11-letni Glendronach, nie rozcieńczany (cask strength) i rozlewany z jednej beczki specjalnie dla firmy M&P. Duży wpływ beczki, sporo przypraw i owoców leśnych – to charakterystyka, która mi bardzo odpowiada.

A na koniec klasyczna whisky z Islay, bardzo torfowa i nie pozostawiająca nikogo obojętnym – pochodząca z najmłodszej destylarni na wyspie czyli Kilchoman.

Zestaw degustacyjny na WhiskyBreak czyli wieczór w doborowym towarzystwie.

Zestaw degustacyjny na WhiskyBreak czyli wieczór w doborowym towarzystwie.

I to by było tyle jeśli chodzi o whisky jakie próbowaliśmy, gdyby nie jedna ważna dla nas rocznica a byłą nią pierwsza rocznica powstania portalu whiskymywife. Przyznam szczerze, że nie wiem, kiedy ten czas upłynął – pamiętam jakby to było dziś, jak planowaliśmy założenie strony dla fanów whisky single malt, a teraz jesteśmy już po kilkunastu zorganizowanych degustacjach, wspaniałej wyprawie do Szkocji, wyjazdach na różne festiwale, wywiady z najważniejszymi autorytetami świata whisky i…tak można by wymieniać jeszcze długo.
Sala przed przyjściem gości - WhiskyBreak

Sala przed przyjściem gości – WhiskyBreak

Z tej właśnie okazji świętowaliśmy z uczestnikami WhiskyBreak czyli wieczoru w doborowym towarzystwie przy dodatkowej whisky, którą był 21-letni Glendronach Parliament. Moim zdaniem z oficjalnych wypustów tej destylarni ta najlepiej wypada pod względem relacji ceny do jakości. Była to również wyjątkowa okazja porównania dwóch różnych ale tak dobrych whisky z jednej z najlepszych destylarni ostatnich lat.

Whisky nr 6:

 Glendronach Parliament 21 lat 48%whiskybase

Oficjalna część spotkania trwała około dwóch godzin i składała się z trzech części.

Pierwsza to wprowadzenie w świat whisky single Malt, w trakcie której przeprowadziliśmy uczestników przez takie tematy jak:

– sposób produkcji whisky słodowej,

– dlaczego finalny efekt tak bardzo się różni,

– jaki wpływ ma maturacja na smak whisky,

– jak profesjonalnie degustować whisky single malt,

– w czym degustować whisky (oczywiście w kieliszkach i zachęcamy do ich  zakupu 🙂 )

– jak jest różnica między whisky zbożową, blended, single malt a Bourbonem
Grzegorz Nowicki w trakcie prowadzenia WhiskyBreak

Grzegorz Nowicki w trakcie prowadzenia WhiskyBreak

Druga część, która trwała do końca spotkania, to było oczywiście omówienie tematu głównego czyli odpowiedź na pytanie czy można inwestować w whisky i w jaki sposób można takich inwestycji dokonywać.

Sporo czasu poświęciliśmy też wskazaniu jakie parametry whisky mają największy wpływ na zwiększenie wartości whisky w czasie.

Aby jak najlepiej zobrazować temat i specyfikę inwestycji, przeprowadziliśmy ciekawą grę, którą była aukcja. Na spotkanie przynieśliśmy kilkanaście butelek, w które sami zainwestowaliśmy, cofnęliśmy się w czasie, podzieliliśmy uczestników na 4 grupy i przeprowadzaliśmy aukcję poszczególnych butelek. Wygrywała ta grupa, której whisky najwięcej zyskała w czasie. W skrócie można powiedzieć, że aukcja była emocjonująca, ale oczywiście wygrała grupa, która zdecydowała się kupić …Karuizawę.

W polskiej lidze siatkówki panowała swego czasu zasada, że kto ma w składzie Mariusza Wlazłego wygrywa Ligę, tak tutaj kto miał Karuizawę wygrywał zabawę:)

Butelki uczestniczące w aukcji - WhiskyBreak

Butelki uczestniczące w aukcji – WhiskyBreak

Część oficjalna zakończyła się chwilę po 21, choć przyznać trzeba, że z zakończeniem zawsze mamy niemały problem bo z chęcią rozmawialibyśmy z naszymi Gośćmi jeszcze kilka godzin:) I tak jak zawsze, tak również i tym razem po zakończeniu WhiskyBreak zaprosiliśmy wszystkich uczestników do zostania z nami dłużej, by zgłębić interesujące tematy, porozmawiać o whisky słodowej i wymienić się doświadczeniami ale również po to, by kolejny raz spróbować wyśmienitych whisky, które były podawane w trakcie oficjalnej części degustacji:) I tak niektórzy zostali z nami do 23:00 i nie tylko tematy whisky były przez nas poruszane.

 

Podkreślić należy, ze nasze spotkania w ramach WhiskyBreak to wydarzenia skupione nie tylko na whisky ale mające również charakter networkingowy i ten cel, mam wrażenie, też został osiągnięty. Mamy nadzieję, że nawiązane kontakty będą kontynuowane a duże grono naszych Gości spotkamy też na kolejnym WhiskyBreak, który odbędzie się już 5 lutego.

WhiskyBreak czyli wieczór w doborowym towarzystwie

WhiskyBreak czyli wieczór w doborowym towarzystwie

Już dziś zapraszamy! Tematem lutowego spotkania będą „Regiony produkcji whisky w Szkocji”

Spróbujemy whisky SM z każdego regionu i podyskutujemy czy są charakterystyczne akcenty dla każdego z nich.

Już wkrótce szczegółowa informacja o sptokaniu na naszej stronie ale już od dziś można rezerwować udział.

Termin: 5 luty 2015

Miejsce: Pure Sky Club na ul. Emilii Plater

Rezerwacje: kontakt@whiskymywife.pl

Daniel Lichota - Grzegorz Nowicki czyli whiskymywife w komplecie. ZAPRASZAMY!

Daniel Lichota – Grzegorz Nowicki czyli whiskymywife w komplecie. ZAPRASZAMY!

 

Zaproszenie na Whiskybreak – Regiony Szkocji. 05.02.2015

 

mccoy

dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *