Jastrzębia Góra 2017 – będziecie? :)

Już nie każdy pamięta jak rynek whisky single malt wyglądał 4-5 lat temu w Polsce. Z kim bym nie rozmawiał najczęściej długo musiałem tłumaczyć czym różni się SM od whisky blended – świadomość wyjątkowości mojej pasji była delikatnie mówiąc nikła. Nie było żadnych festiwalów a i sklepów, które sprzedawały ten trunek w Polsce można było policzyć na 1 ręce. Wtedy z Danielem marzyliśmy by coś zaczęło się zmieniać a nawet sami mieliśmy pomysł by zorganizować festiwal, który by nasza pasję uświadomił szerszej publice w Polsce. Wtedy właśnie dotarły do nas pierwsze informację, że coś jednak zaczyna się dziać w Jastrzębiej Górze. W 2014 roku pojawiła się informacja, że rusza pierwszy festiwal w Jastrzębiej Górze – bardzo żałowaliśmy, że nie mogliśmy w nim uczestniczyć. Kto był na pewno nie żałował a od następnego roku i my zawsze wpisujemy ten termin jako pewny w naszym kalendarzu. Chwilę później odbył się w Warszawie festiwal organizowany przez Jarosława Bussa i wszyscy zobaczyli jak bardzo miłośnicy bursztynowego trunku oczekiwali tego typu spotkań. Na pierwszym festiwalu w Jastrzebiej było ponad 1000 osób, w 2015 około 4000 by w 2016 pobić kolejny rekord czyli ponad 6000 osób – w tym roku ze względów logistycznych ta liczba jest ograniczona do 7000 osób. Festiwale od tamtej pory rozlały się po całym kraju i mamy ich tyle, że mam wrażenie trudno będzie wspomnieć o wszystkich. Dzięki tym wydarzeniom miłośników whisky single malt przybywa bardzo szybko podobnie jak i nasza wiedza.

Whiskymywife wraz z Charles Maclean i Colin Hampden White – festiwal 2015

Dla porządku wymienię najważniejsze festiwale jakie miały miejsce lub odbędą się jeszcze w 2017 roku:

Poznań Whisky Show organizowana przez Stilnovisti – II edycja miała miejsce w kwietniu 2017 roku  – oficjalna strona https://poznanwhiskyshow.com/

Whisky Live Warsaw organizowany przez Jarosława Bussa – IV edycja przed nami i już zapraszamy do Warszawy 13-14 października – oficjalna strona https://www.whiskylivewarsaw.com/

Whisky and Friends organizowana przez Mirosława Pawlinę – II edycja miała miejsce w marcu 2017 i czekamy na termin w przyszłym roku. Na pewno będziemy w nim uczestniczyć – oficjalna strona https://www.whiskyandfriends.pl/

Autor na Whisky & Friends w 2016 roku

Whisky Day Cracow organizowana m.in. przez naszego przyjaciela/blogera Bartosza Ziembaczewskiego – pierwsza edycja miała miejsce 20 maja i mam nadzieję, że to dopiero początek. Oficjalna strona https://whiskydaycracow.pl

Cracow Whisky Festiwal organizowany m.in. przez Grzegorza Siwka Brand Ambasadora Nestville whisky – druga edycja już 9 września. Oficjalna strona  https://cracowwhiskyfestival.pl/

A tak naprawdę można by wymieniać jeszcze wiele różnych ciekawych inicjatyw jak Ardbeg Day organizowany już co roku w wielu miejscach w Polsce, Whisky and Food organizowany przez Szymona Załęckiego, Whisky Night & Fashion w Bydgoszczy czy już coroczne spotkania w Debrznie organizowane przez Daniela Orłowskiego z https://www.bestwhiskymarket.com . W ostatnim czasie pojawiły się też pierwsze inicjatywy, które nie do końca zakończyły się sukcesem ale to już temat na zupełnie innego artykułu.

Dom whisky – Jastrzębia Góra

Jak widać przez ostatnie 4 lata rynek whisky ruszył a ponaddźwiękową podróż, która nas bardzo cieszy – na każdym festiwalu rozmawiając z uczestnikami widać bardzo szeroką wiedzę o whisky i całym rynku. Wracając do głównego tematu uczciwie trzeba przyznać, że dużą zasługę w tym zwiększeniu świadomości whisky single malt ma Dom Whisky powstały w 2009 roku w Jastrzębiej Górze i późniejsze filie w Warszawie, Wrocławiu czy otwarta przed chwilą w Redzie. Pierwszy festiwal whisky postawił kropkę nad i – twórcą, pomysłodawcą festiwalu jest Andrzej Kubiś – zachęcam do krótkiego wywiadu, który mam nadzieję pomoże w przygotowaniach do festiwalu.

Andrzej Kubiś w trakcie zeszłorocznego festiwalu

Grzegorz Nowicki: Już za kilka dni kolejna edycja festiwalu w Jastrzębiej Górze. Czego należy oczekiwać w tym roku?

Andrzej Kubiś: Jak co roku nie chcemy zdradzać wszystkich szczegółów, zostawiamy sobie kilka asów w rękawie i niespodzianek dla naszych festiwalowiczów. Śmiało jednak mogę powiedzieć, że tegoroczna edycja skupi na jednej powierzchni wszystkich najważniejszych dystrybutorów i importerów whisky w Polsce. Każdy z Wystawców przygotowuje wyjątkowe aktywności oraz wzbogaci swoje festiwalowe portfolio o dodatkowe marki. Tegoroczna edycja festiwalu to również dodatkowa Sala Masterclass, gdyż gościć będziemy prawie trzy razy więcej zagranicznych gości bezpośrednio związanych z destylarniami whisky. W tym roku wspólnie z Jameson Caskmates zadbaliśmy również o rozrywkę naszych gości po festiwalu. Specjalnie na tę okazję, drugiego dnia festiwalu przygotowaliśmy strefę After Party.

GN: To już IV edycja i każda kolejna przyciąga większą ilość fanów whisky. Czy w tym roku też liczycie  na kolejny rekord frekwencji?

AK: Z roku na rok, kolejne edycje festiwalu cieszyły się coraz większym zainteresowaniem, czego rezultatem jest zeszłoroczna liczba 6500 gości. Niestety powierzchnia festiwalu nie jest nieograniczona, a jednocześnie mając na uwadze komfort odwiedzających nas gości w tym roku wprowadziliśmy limit 7000 osób.

GN: Sporą rewolucję przeszła oferta  Masterclass – doliczyłem się już 18 różnych? Czy planujecie kolejne i  które najbardziej Pan poleca?

AK: Łączna liczba masterclass IV edycji to 27. Według mojej oceny tak znaczny wzrost jest rezultatem dużej frekwencji na masterclass podczas zeszłej edycji oraz potencjału jaki w tego typu aktywnościach zauważają sami wystawcy. Od kilku lat widoczny jest wzrost popytu na szeroką wiedzę w tematyce whisky zarówno w zakresie jej historii, produkcji i wielu innych zagadnień z nią związanych a jak wiadomo takie informację najlepiej przekazuje się podczas degustacji wyjątkowych pozycji whisky. Masterclass spełniają te wszystkie warunki a ponadto każdy prowadzący przywozi ze sobą naprawdę wyjątkowe destylaty, które nierzadko można spróbować tylko i wyłącznie będąc na miejscu w destylarni – chociaż też nie zawsze. Trudno mi polecać szczególnie którykolwiek z MC. Uważam, że każdy niesie za sobą dużo wiedzy o whisky w szerokim jej zakresie a to wszystko okraszone będzie doskonałymi i wyjątkowymi dramami tego bursztynowego dobra     

GN: Bilet w tym roku kosztuje 190 zł. za 2 dni – ile i jakie whisky będą dostępne w cenie biletu?

AK: Cena biletu na Festiwal zarówno jednodniowego jak i dwudniowego zawiera w sobie pakiet bonów festiwalowych do wykorzystania na wszystkich stoiskach. To gość festiwalowy decyduje jakie i ile whisky wybierze do degustacji w zakresie tych pakietów. Dodatkowo oczywiście wszyscy wystawcy będą mieli na swoich stoiskach pozycję, którymi będą częstowali festiwalowiczów. Myślę, że każdy z gości znajdzie na stoiskach wystawców interesujące pozycję, które będą dostępne w cenie biletu.

GN: Czy można liczyć na promocję na whisky jakie dostępne są w Domu Whisky? Co szczególnie poleciłby Pan do spróbowania naszym czytelnikom i dlaczego?

AK: Oczywiście jak co roku Dom Whisky wystawi na swoim stoisku festiwalowym około 200 “skarbów” ze swoich przepastnych półek J     Tegoroczne motto naszego stoiska to porównanie starych i nowych edycji z poszczególnych destylarni, nowości 2016/2017 z poza portfolio polskich importerów no i oczywiście Perełki Domu Whisky. Wszystkie pozycję zostaną na okres festiwalu bardzo okazyjnie wycenione. Jakie butelki to będą dowiecie się Państwo już 25 sierpnia.

GN: Festiwal w Jastrzębiej Górze to  nie tylko whisky ale po prostu dobra zabawa. Czy będą jakieś dodatkowe  atrakcje, koncerty czy występy na które należy zwrócić uwagę?

AK: Jak co roku przygotowaliśmy dla naszych gości wiele atrakcji podczas trwania festiwalu whisky. Będą warsztaty gry na dudach, warsztaty tańca szkockiego oraz irlandzkiego z grupą Comhlan. Na scenie festiwalowej pierwszego dnia zagości Kuba Sienkiewicz (lider Elektrycznych Gitar) z kwartetem gdzie zagra i zaśpiewa swoje największe przeboje. Drugiego dnia festiwalu natomiast wystąpi Tymon Tymański z zespołem.

Ponadto o atrakcję dla gości zadbają również sami wystawcy, od których wiem, że szykują coś specjalnego na to wydarzenie.

 

W tym miejscu przypomnę naszą relację z festiwalu z 2015 roku . Jak widać festiwal rozwija się z roku na rok – patrząc na master classy to poziom jest już istnie europejski. Festiwal to tak naprawdę jedna wielkie spotkanie pasjonatów whisky we wspaniałych okolicznościach przyrody. Pod tym względem przypomina mi trochę Limburg – tam dookoła mamy piękne, małe historyczne miasto a w Jastrzębiej cudowne plaże i klimat morza. W każdej chwili by odetchnąć można wybrać się na krótki spacer i po prostu odpocząć – mam nadzieję, że kiedyś i oferta whisky będzie podobna 🙂 Atrakcji wokół festiwalu brakuje mi np. w Warszawie, gdzie okoliczności tak sprzyjające nie są. Przed festiwalem polecam nasz artykuł , który pomoże przygotować się do festiwalu.

A czego ja oczekuje od festiwalu w tym roku?

  

  1.  Przede wszystkim…WAS czyli uczestników. Cudownie jest poznać nowych ludzi, porozmawiać o whisky jakie próbowaliście co     ciekawego polecacie itp. Z tego co widzę większość blogerów, fascynatów whisky tam będzie i cieszę się, ze z Wami się spotkam. Wszystkich zachęcam do kontaktu z nami na festiwalu – będziemy w koszulkach, czapkach z naszym logo więc będzie łatwo nas znaleźć 🙂

    To my 🙂 Zapraszamy do rozmowy/zapoznania

  2.  Dobrej zabawy – organizatorzy mają od samego początku jasną wizję festiwalu i cieszę się, że ją konsekwentnie realizują. Stawiają na dobre whisky, wielu wystawców ale też na luz, muzykę, fajną imprezę – w tym roku pierwszy raz będzie oficjalne after party organizowane przez Dom Whisky.  Bardzo mnie cieszą koncerty Kuby Sienkiewicza czy Tymona, których szanuję i lubię od czasów licealnych. Zachęcam do degustowania, rozmów z wystawcami ale też do luzu i fajnej zabawy w gronie miłośników whisky.

Atrakcja taneczna z festiwalu z 2015 roku

    3.   Wspaniałych i ciekawych whisky, które będe miał okazję spróbować i tu liczę przede wszystkim na:

  •          Dom Whisky i obiecane rarytasy jakie będą wystawiana przez głównego organizatora – kilka razy udało się nam znaleźć niesamowicie ciekawą perełkę w dobrej cenie. Zachęcam do przyjrzenia się ofercie tegorocznej – jak coś ciekawego znajdziecie dajcie znać.

Wybór z przed 2 lat

  •         Best Whisky Market czyli małego dużego dystrybutora głównie niezależnych botlerów. Oferta Cadenhead’s, Silver Seal, The Bottlers, The Maltman, Creative Whisky Company, Blackadder, The Nectar, The Ultimate,  The Whisky Agency daje pewność, że coć ciekawego znajdziecie.

Daniel Orłowski z bestwhiskymarket.com

  •        Stoisko Glenmorangie i Ardbega. Mega pozytywni ludzie, z wielką wiedzą i naprawdę ciekawą whisky w dobrej cenie. Szczególnie dla osób początkujących taka wizyta jest obowiązkowa a bardziej zaawansowanym polecam spróbować najnowszych wypustów czy napić się ciekawego drinka z whisky SM.

Tomasz Urbanski
Brand Manager Moët Hennessy w trkacie omawiania whisky z Glenmorangie

  •   Stoisko Diageo czyli firmy, która posiada ponad 30 destylarni w Szkocji. Będzie Talisker, Lagavulin a także magiczna Brora czy Port Ellen z serii Diageo Special Release z 2016 roku. Prawdopodobnie po raz kolejny będziemy mieli przyjemność współorganizować premierę w Polsce wypustów z 2017 roku – póki co zachęcamy do wpisu o DSR 2016.

Sebiastian Lepa z Diageo w trakcie degustacji DSR z 215 roku

  •   Firmy M&P nie trzeba już chyba przestawiać i jest to kolejny żelazny punkt programu. Znajdziemy tam wspaniałe wypusty Glendronacha, Benriach, Kilchomana,  Loch Lomond czy różne japońskie perełki. Co ważne bardzo liczna i kompetentnaekipa pomoże w doborze whisky w zależności od preferencji. Pytajcie ich o radę!

Mirosław Pawlina czyli własciciel M&P Pavlina Sp. z.o.o. Sp. k wraz z Whiskymywife

  •  Jak zawsze kolorowo i oryginalnie będzie na stoisko Stilnovisti – wydawca Whisky Magazynu w Polsce naszykuje na pewno sporo niespodzianek a i spróbujemy tam ciekawych wypustów single malt pod marką Rage. Polecam.

4. Ostatnia sprawa to Master Class – wybór trudny ale poniżej przedstawiam moje TOP 3. Kolejność przypadkowa.

  • Glenmorangie i Andy MacDonald. Naprawdę rzadko przyjeżdza do nas menager destylarni, który na codzień współpracuje ze słynnym Billem Lumsdenem przy tworzeniu kolejnych wypustów whisky. WOW – to naprawdę ciekawe spotkania z doświadczonym menagerem a i whisky zapowiada się nad wyraz ciekawie!

Glenmorangie Signet

  • Glenfiddich prowadzony przez Mateusza Zabiegaja i Kirsten Grant Meikle czyli praprawnuczkę założyciela Glenfarclasa. Bardzo ciekawe wypusty na czele ze słynnym Snow Phoenixem plus para prowadzących zachęca mnie bardzo. Inna rzecz, że Mateusz poprowadzi tż niezwykle ciekawe spotkanie o whisky blended, której zwolennikiem nie jestem, ale warto dowiedzieć się jak tego typu trunki się tworzy.

    Słynny Glenfiddich Snow Phoenix

 

  • Duncan Taylor czyli jedyne spotkanie z niezależnym dystrybutorem. Samego bottlera cenię a i mam wrażenie prowadzący Fergus Simpson poprowadzi spotkanie bardzo ciekawie. Jego CV jest imponujące i od samego początku związany był z rynkiem whisky.

Laphroaig, Duncan Taylor

Wykaz wszystkich degustacji znajdziecie pod adresem: https://festiwalwhisky.pl/masterclasses/ .

A ja życzę sobie i Wam dobrej zabawy – widzimy się już w piątek 🙂

 

mccoy

komentarze zamknięte