Rok miłośnika whisky, czyli o ciężkiej sztuce kochania.

Glen Garioch Daniel i Grześ (1)

Whisky Moja Żono, tyś najlepsza z dam, tyś najlepsza z dam.

Rok miłośnika whisky, czyli o ciężkiej sztuce kochania. 

Miłe początki. 

Z dobrze znanym Grzegorzem odbyliśmy naszą redakcyjną naradę. Narada była burzliwa i pełna kontrowersji. Nawet jeśli się nie spieraliśmy pomiędzy sobą to toczyliśmy krwawą walkę wewnętrzną. Co ustalić? Co wybrać? Na co się zdecydować? Na co mamy środki? Co się uda wynegocjować z rodziną? Sami jesteśmy rodarci wewnętrznie i nie do końca wiemy co wybrać.  A zaczęliśmy tak miło, bo przedmiotem redakcyjnej narady był plan działania, a raczej wydarzeń na rok 2016. Zakładając, że nie można być wszędzie to jakie wydarzenia Wy byście wybrali?

Trudna miłość, trudny rok. Spojrzyjmy na to co się dzieje w świecie whisky w skali roku. Subiektywny przegląd najważniejszych wydarzeń w Polsce i na świecie.

DSR 2015 9

Rok 2016 rozpoczęliśmy od degustacji Diageo Special Releases 2015

 

Styczeń 2016.

Uff. Na szczęście ten miesiąc już mija. Za nami już pierwsze ważne tegoroczne wydarzenie. Dla porządku będziemy je numerowali.

I. 15 stycznia 2016 Degustacja Diageo Special Releases w Warszawie.  Relacja tu.

 

Luty 2016

Szczęśliwie dla nas to spokojniejszy czas i zbieranie sił na marzec. Chociaż z kronikarskiego obowiązku należy wspomnieć o dwóch planowanych lokalnych imprezach:

II.    14 luty 2016, Łódź, lokalna degustacja organizowana przez tamtejszy club whisky. Środowisko to prężnie działa i organizuje imprezy co miesiąc (!). Kolejnych terminów jeszcze nie znamy, ale warto zaznaczyć i zapamiętać, że w Łodzi tam prężnie się dzieje. W spotkaniu będzie nas reprezentował redaktor Grzegorz.

WhiskyLegend_2015 - 220

Degustacja WhiskyLegend 2015

Marzec 2016

Już na początku zaczynamy od naprawdę mocnego uderzenia, czyli najważniejszej imprezy organizowanej przez whiskymywife w skali roku WhiskyLegend. Nic więc dziwnego, że w lutym trzeba odpoczywać. Ale zaraz potem kolejne dwa wydarzenia.

III. 5 marca 2016, Warszawa, WhiskyLegend. Temat: Zamknięte destylarnie i pojedynek Port Ellen kontra reszta świata. Szczegóły: https://whiskymywife.pl/whiskylegend-2016-zapraszamy-degustacje/

IV. 11 marca 2016 Bydgoszcz, Whisky Night & Fashion Festiwal. Jeden z mniejszych festiwali w Polsce, ale organizowany przez sympatycznych parę Rafała i Kamilę ze sklepu Galeria Whisky. https://www.galeriawhisky.pl/miejsce-i-data- więc na pewno warto go odwiedzić.

V. 15 marca 2016, Warszawa, Whisky Break organizowany przez whiskymywife. Temat Whisky Świata. Pierwsza z czterech planowanych degustacji WhiskyBreak na rok 2016. WhiskyBreaki to krótkie spotkania w środku tygodnia, przy ciekawych whisky. https://whiskymywife.pl/whiskybreak-2016-wieczor-w-doborowym-towarzystwie/

 

Kwiecień 2016

VI. 2 kwietnia 2016, okolice Warszawy, Zjazd Forum Smak Whisky. My też należymy do tego grona więc powinniśmy być. No właśnie, ale czy nam się uda? Do rozstrzygnięcia niemniej polecamy. Fajni ludzie będą.

VII. 9-10 kwietnia 2016, Poznań, Festiwal WhiskyShow. Inauguracja nowego festiwalu w Polsce organizowana przez Stilnovisti i inne środowiska poznańskie. Więcej szczegółów będzie dostępnych wkrótce na stronie https://www.facebook.com/events/517769588389791 My tam będziemy conajmniej jeden dzień i można się spodziewać relacji i zaproszeń na naszej stronie. Przyjęliśmy propozycję aby być partnerem medialnym wydarzenia i z tego zobowiązania postaramy się jak najlepiej wywiązać.

VIII. 23-24 kwietnia 2016, Limburg, Niemcy. Festiwal Whisky Fair https://www.festival.whiskyfair.com/  Jedno z najważniejszych wydarzeń dla miłośników whisky, a naszym zdaniem to pozycja obowiązkowa w kalendarzu. Festiwal whisky w Limburgu. Nasze relacje z poprzednich lat można przeczytać tu i tu i tu. Czy będziemy? Tak. Zapraszamy na wyjazd z nami. https://whiskymywife.pl/limburg-2016-zapraszamy-festiwal/

Limburg 2015 9

Limburg 2015 i degustacja tuż po przyjeździe, w pięknych okolicznościach przyrody z miłośnikami z Berlina.

Maj 2016.

W maju przypadają aż dwa dni whisky, tzn.: Światowy Dzień Whisky oraz Międzynarodowy Dzień Whisky ;). Maj to również miesiąc pod znakiem wielu imprez w Szkocji z których najważniejszy jest festiwal na Islay. niektórzy rezerwowali miejsca już rok temu, tak jak w Limburgu. Niektórzy jadą tylko po butelkę Lagavulina z okocji 200-lecia destylarni. My tłoku nie lubimy. I nie lubimy sytuacji, gdy ktoś kupuje butelkę a następnie z dwukrotnym przebiciem sprzedaje ją na końcu kolejki, tym co raczej nie uda się dokonać zakupu. I uwaga, kolejka ustawia się dzień wcześniej. 😉 Ale dość marudzenia, popatrzmy w kalendarz:

IX. 11 maja 2016, Warszawa, WhiskyBreak w ramach międzynarodowego dnia whisky. Ponownie będzie o kolekcjonowaniu i inwestowaniu. Przyjrzymy się trendom na rynku na spokojnie i z kieliszkiem w ręku. Zapraszamy.  https://whiskymywife.pl/whiskybreak-2016-wieczor-w-doborowym-towarzystwie/

X. 20 – 28 maja 2016, Festiwal Whisky na Islay –  https://whiskymywife.pl/whiskybreak-2016-wieczor-w-doborowym-towarzystwie/

 

Czerwiec 2016.

XI. 4 czerwca 2016, Debrzno, Polska. Premiera whisky z destylarni Wolfburn w Polsce organizowana przez sklep bestwhiskymarket.com i chłopaków Daniel i Jurka. Dali się poznać z jak najlepszej strony na festiwalach. My wiemy, że to co robią to robią z sercem. Warto do nich pojechać. Kolejna pozycja obowiązkowa w kalendarzu. (Uwaga tylko 50 miejsc). O szczegółach tej imprezy będziemy informować na naszych łamach.

Grzegorz Nowicki i beczki w Benriach

Grzegorz Nowicki i beczki w Benriach. Wakacje w Szkocji to czas relaksu!.

Lipiec – Sierpień 2016.

XII. Wyjazd do Szkocji. Może niekoniecznie pozycja obowiązkowa dla każdego miłośnika, ale my jedziemy. Kiedy i gdzie? Wszystkie informację znajdziecie w tu WhiskyTour 2016.  Zapytania/zgłoszenia: grzegorz@whiskymywife.pl Warto chociaż raz w roku odwiedzić ten kraj-raj miłośników whisky i to nie tylko ze względu na destylarnię, ale również krajobrazy i piękną przyrodę. Warto chwilą odpocząć w spokoju. 😉

XIII. 26-27 sierpnia 2016. Trzecia edycja Festiwalu Whisky w Jastrzębiej Górze. https://festiwalwhisky.pl W zeszłym roku my bawiliśmy się świetnie. Nasza relacja tu. Kolejna pozycja obowiązkowa w kalendarzu…

 

Wrzesień 2016.

Już tydzień po festiwalu w Jastrzębiej Górze kolejne obowiązkowe wydarzenie. Dla nas ze względu na bliskość imprezy oraz jakość dostępnych whisky i starych przyjaciół.

XIV. 2-3 września 2016, Berlin. Whisky Herbst i Koepenicker Whisky Fest. Dwa festiwale whisky w Berlinie. https://www.whisky-herbst.de/ i https://koepenicker-whiskyfest.de

XV. 21 września 2016, WhiskyBreak,  https://whiskymywife.pl/whiskybreak-2016-wieczor-w-doborowym-towarzystwie/

foto 38

Whisky Live Warsaw. Obowiązkowo.

Październik 2016

To jeden z najtrudniejszych miesięcy dla miłośników whisky ze względu na conajmniej dwa duże wydarzenia w Polsce, na których po pierwsze warto być, a po drugie z zasobnym portfelem, gdyż okazji na dobrą whisky będzie bez liku.

XVI. 1-2 października 2016, Londyn, Whisky Show. Z mojej perspektywy kolejna pozycja obowiązkowa w Europie. Zaraz po festiwalu w Limburgu. Ze względu na szeroki wybór whisky do degustacji, wspaniałe i niepowtarzalne Master Class oraz tzw. dramy marzeń. Ja udziałem w WhiskyShow 2015 byłem wręcz zachwycony. Relacja jeszcze nie powstała, chociaż materiałów mam naprawdę dużo – na pewno będzie ich kilka. Bilety już są dostępne https://www.whiskyshow.com Trzeba uważać, by nie przegapić tych najlepszych Master Class.

XVII. 14-15 października 2016, Warszawa, Whisky Live Warsaw. Wydarzenie na które w Polsce na pewno wiele osób czeka. To już będzie trzeci festiwal. Jak będzie tym razem? My jeszcze nigdy się nie zawiedliśmy, ale festiwal musi się rozwijać – poprzeczka i wymagania są wysoko. My będziemy na pewno! https://www.whiskylivewarsaw.com/pl/2015/aktualnosci

XVIII. październik 2016. Salon Wina M&P. Jakkolwiek jest to salon wina i dokładnego terminu jeszcze nie znamy, trzeba sobie tę imprezę koniecznie wpisać do kalendarza. Warto, ze względu na kilka stoisk takich jak: Springbank, Kilchoman, Glendronach / Benriach / Glenglassaugh, Nikka i inne.

XIX. październik 2016, Whisky Live Paris. Jeśli odwiedzać jeszcze jakiś Whisky Live poza Polskim to koniecznie w Paryżu, gdyż tam najbardziej stara się La Maison du Whisky i można spróbować już coraz mniej osiągalnych whisky Karuizawa. W porządku, ta pozycja nie jest obowiązkowa, ale wymieniam ją dlatego, że jako whiskymywife jeszcze nie byliśmy na żadnym zagranicznym Whisky Live.

buteleczki

Nie tylko imprezy, ale też wspólne zakupy … Jak żyć?

Listopad.

W listopadzie jest już spokojniej. Noce są długie i można posiedzieć przy kominku. My zapraszamy na degustację Whisky Night. Wpisowe to po prostu butelka whisky. W tym roku zrobimy spotkanie wyjazdowe, gdzieś dalej w las.

XX. 19 listopada 2016, Degustacja WhiskyNight. Bardzo fajnie, na luzie i na spokojnie. Na wydechu po ciężkim roku. Nasze relacje z poprzednich lat tu. A w tym roku postaramy się gdzieś wyjechać.

?? Listopad, Lindores, Belgia. Na koniec listopada odbywał się festiwal Lindores w Belgii. Bardzo niszowy i markowy. Zawsze chcieliśmy pojechać, ale nie wiadomo, czy w tym roku będzie kontynuuowany. Jeśli będzie to spróbujemy. https://www.lindores.be

 

Grudzień.

XXI. 9 grudnia 2016, WhiskyBreak połączony z trzecimi urodzinami Whiskymywife. W tym roku niektórzy twierdzili, że nasza najlepsza impreza. 😉 Krótko i zabawnie, przy dobrej whisky. https://whiskymywife.pl/whiskybreak-2016-wieczor-w-doborowym-towarzystwie/

Styczeń 2017 …

I. Mamy nadzieję, że kolejna Polska premiera Diageo Special Releases.

 

Jak widać po powyższym kalendarzu rok miłośnika whisky jest zapełniony imprezami. A przecież na pewno nie wymieniliśmy wielu spotkań lokalnych, organizowanych przez różne cluby whisky, których coraz więcej w Polsce czy środowiska forumowe jak BoW. Imprezy to jednak nie wszystko, przecież czasami warto usiąść ze szklaneczką dobrej whisky, starannie wybranej na tych wszystkich imprezach, w zaciszu własnego ogniska domowego.

W jakich imprezach Wy weźmiecie udział? Co planujecie? Będziemy wdzięczni za komentarze pod tekstem i w mailach.

Whiskymywife i zestaw made in Japan, które spróbowaliśmy.

Whiskymywife i zestaw made in Japan, które spróbowaliśmy.

Redaktorska awantura, czyli paradoks: o whisky bez whisky. 

Wróćmy do początku tegoż artykułu i naszej redaktorskiej narady. W jakich wydarzeniach my powinniśmy wziąć udział? Ludzko, we wszystkich nie damy rady. I finansowo i rodzinnie. I zawodowo oczywiście gdyż każdy z nas ma swoją pracę. Ale komu powinniśmy odmówić? Czy zrezygnować z własnych przyjemności jak Limburg czy Londyn? Walka wewnętrzna toczy się nieustannie. Cóż postaramy się być w jak największej ilości miejsc, ale może krócej? Oczywiście narada odbyła się poprzez pocztę elektroniczną, gdyż nie mieliśmy możliwości żeby się spotkać, na tę dyskusję. Paradoks prawda? To pokazuje ile się dzieje w naszym świecie jak również w świecie whisky. Tylko my wiemy, ile mamy odłożonych na półkę, a raczej do katalogu, napisanych wstępnie tekstów, co do których nie ma czasu na ostateczne korekty i publikacje. Paradoksem jest też to, że nie mamy kiedy degustować … Przywiezione próbki z wrześniowego Whisky Herbst, czy październikowego WhiskyShow cały czas na nas czekają. A wśród nich choćby takie perły jak Springbank Local Barley z 1966 czy Haighland Park z 1968 roku …

G&M Private 41

Kiedy przyjemność przeradza się w obowiązek, pasja w pracę to już spokojnie nie można. Z dziennikarskiego obowiązku …

 

Korespondenci mile widziani – zapraszamy do współpracy. 

Gdyby ktokolwiek chciał napisać dla nas relację z wymienionych wyżej imprez, lub jeszcze innych o których nie wiemy to zapraszamy do współpracy. prosimy jedynie o informację z wyprzedzeniem. Wynagrodzenia nie mamy ale … obdarujemy korespondentów jakimś dramem marzeń 😉

Co prawda jesteśmy już daleko w 2016 roku, ale przy okazji tegoż artykułu pozwolę sobie:

Szczęśliwego Nowego Roku 2016 oraz wielu przygód, odkryć, przyjaźni i miłości z dobrą whisky życzy WhiskyMyWife.

 

 

 

 

 

Daniel Lichotam redaktor Whiskymywifemccoy

p.s. Dla odprężenia jak sobie z tym wszystkim poradzić:

komentarze zamknięte